Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AH15829-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AH15829-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AH15829-A
| Part No | AH15829-A |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Electrical Life: | 30,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Pretravel: | 0.083" (2.1mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 25gf |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 1A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Operating Position: | 0.268" (6.8mm) |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Overtravel: | 0.022" (0.55mm) |
| Series: | AH1 |
| Release Force: | 2.500gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Differential Travel: | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply AH15829-A , send us a request quote to request AH15829-A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AH15829-A.The price and lead time for AH15829-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AH15829-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






