Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AG01V0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AG01V0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AG01V0
| Part No | AG01V0 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 700MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 700mA Through Hole Axial |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.8V @ 700mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Other Names: | AG01V0 DK |
| Current - Average Rectified (Io): | 700mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 100ns |
Introduce
We can supply AG01V0 , send us a request quote to request AG01V0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AG01V0.The price and lead time for AG01V0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AG01V0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





