Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AG01A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AG01A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AG01A
| Part No | AG01A |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 500MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 500mA Through Hole Axial |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.8V @ 600mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | AG01A DK |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 100ns |
Introduce
We can supply AG01A , send us a request quote to request AG01A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AG01A.The price and lead time for AG01A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AG01A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





