Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADF7020-1BCPZ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADF7020-1BCPZ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ADF7020-1BCPZ
| Part No | ADF7020-1BCPZ |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC RF TXRX VHF FM RADIO 48-VFQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 48-VFQFN Exposed Pad, CSP |
|---|---|
| Packaging: | Tray |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | IC RF TxRx Only VHF FM Radio 80MHz ~ 650MHz 48-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Voltage - Supply: | 2.3 V ~ 3.6 V |
| Data Rate (Max): | 200kbps |
| Memory Size: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Sensitivity: | -119.2dBm |
| Frequency: | 80MHz ~ 650MHz |
| Current - Receiving: | 17.6mA ~ 20.1mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Transmitting: | 13mA ~ 21mA |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | SPI |
| Base Part Number: | ADF7020 |
| Type: | TxRx Only |
| Other Names: | ADF70201BCPZ |
| RF Family/Standard: | VHF |
| Protocol: | FM Radio |
| Power - Output: | 13dBm (Max) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Modulation: | ASK, FSK, GFSK, GOOK, OOK |
Introduce
We can supply ADF7020-1BCPZ , send us a request quote to request ADF7020-1BCPZ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADF7020-1BCPZ.The price and lead time for ADF7020-1BCPZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ADF7020-1BCPZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





