Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A10705RSMCG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A10705RSMCG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A10705RSMCG
| Part No | A10705RSMCG |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Termination Style: | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 9.80mm Dia |
| Circuit per Deck: | SP7T |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Features: | Modular Base |
| Index Stops: | Fixed |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Current Rating: | 2.5A (AC), 350mA (DC) |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Detailed Description: | Rotary Switch 7 Position SP7T 2.5A (AC), 350mA (DC) 125VAC Panel Mount, Through Hole |
| Actuator Type: | Flatted (6.35mm Dia) |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Depth Behind Panel: | 14.48mm |
| Contact Timing: | Shorting (MBB) |
| Actuator Length: | 12.70mm |
| Series: | A |
| Angle of Throw: | 30° |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Number of Positions: | 7 |
| Number of Decks: | 1 |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply A10705RSMCG , send us a request quote to request A10705RSMCG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A10705RSMCG.The price and lead time for A10705RSMCG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A10705RSMCG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for A10705RSMCG
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
A107 | APEM Inc. | SWITCH HARDWARE | RFQ >> |
| A10703MNCQ | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> | |
![]() |
A10703RNCQ | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10703RNCQE | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10703RNCQK | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10703RNMCQ | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10705RNCQE | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10705RNCQK | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10705RNZGE | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10705RNZQE | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
| A10705RNZQF | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> | |
![]() |
A10705RNZQK | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10705RSMCB | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 0.4VA 20V | RFQ >> |
![]() |
A10705RSMCG | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10705RSMCGK | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10705RSZB | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 0.4VA 20V | RFQ >> |
![]() |
A10705RSZQK | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A107101S1994 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP A1000 SER | RFQ >> |
![]() |
A107102 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10710203 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10710207 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A107102CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A107103 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10710307 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A107103CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A107103R45 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A107104 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10710403 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10710407MT | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10710507 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A107106 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10710607 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A107106R45 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.325" | RFQ >> |
| A10710807 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.325" | RFQ >> | |
![]() |
A10711007 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10711607CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10711803 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 18CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10712007 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10715RNCQ | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
![]() |
A10715RNCQE | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> |
| A10715RNZQ | C&K | SWITCH ROTARY 7POS 2.5A 125V | RFQ >> | |
![]() |
A107202 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10720207 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10720207R45 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A107202R45 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A107203 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A107204 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10720403R45 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10720407 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
A10720407CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |







