Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A105S1RNZG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A105S1RNZG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A105S1RNZG
| Part No | A105S1RNZG |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH ROTARY 5POS 2.5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 9.80mm Dia |
| Circuit per Deck: | SP5T |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Features: | - |
| Index Stops: | Fixed |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Current Rating: | 2.5A (AC), 350mA (DC) |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Detailed Description: | Rotary Switch 5 Position SP5T 2.5A (AC), 350mA (DC) 125VAC Panel Mount |
| Actuator Type: | Screwdriver Slot |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Depth Behind Panel: | 20.83mm |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | Flush |
| Series: | A |
| Angle of Throw: | 30° |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Decks: | 1 |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply A105S1RNZG , send us a request quote to request A105S1RNZG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A105S1RNZG.The price and lead time for A105S1RNZG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A105S1RNZG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation









