Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 9WE1724K502 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 9WE1724K502 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
9WE1724K502
| Part No | 9WE1724K502 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanyo Denki |
| Description | DC AXIAL FAN 172X51MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | 0.970 in H2O (241.6 Pa) |
|---|---|
| Material - Blade: | Plastic |
| Noise: | 55.0 dB(A) |
| Voltage Range: | 20.4 ~ 27.6VDC |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Lifetime @ Temp.: | 40000 Hrs @ 60°C |
| Bearing Type: | Ball |
| Weight: | 1.9 lbs (860.0g) |
| RPM: | 4100 RPM |
| Material - Frame: | Aluminum |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | Round - 172mm Dia |
| Series: | San Ace 172W |
| Power (Watts): | 31.20W |
| Width: | 51.00mm |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Air Flow: | 300.1 CFM (8.40m³/min) |
| Operating Temperature: | -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C) |
| Current Rating: | 1.30A |
Introduce
We can supply 9WE1724K502 , send us a request quote to request 9WE1724K502 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 9WE1724K502.The price and lead time for 9WE1724K502 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 9WE1724K502.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





