Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 9WE1724K501 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 9WE1724K501 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
9WE1724K501
| Part No | 9WE1724K501 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanyo Denki |
| Description | FAN 172X51MM 24VDC IP68 TACH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Material - Blade: | Plastic |
|---|---|
| Noise: | 55.0 dB(A) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage Range: | 20.4 ~ 27.6VDC |
| Termination: | 3 Wire Leads |
| Lifetime @ Temp.: | 40000 Hrs @ 60°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Bearing Type: | Ball |
| RPM: | 4100 RPM |
| Material - Frame: | Aluminum |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | Round - 172mm Dia |
| Series: | San Ace 172W |
| Power (Watts): | 31.20W |
| Width: | 51.00mm |
| Other Names: | 1032-107412 1688-2146 9WE1724K501-ND |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Speed Sensor (Tach) |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Operating Temperature: | -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C) |
Introduce
We can supply 9WE1724K501 , send us a request quote to request 9WE1724K501 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 9WE1724K501.The price and lead time for 9WE1724K501 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 9WE1724K501.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






