Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 90J2K2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 90J2K2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
90J2K2
| Part No | 90J2K2 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 2.2K OHM 11W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 2.2 kOhms ±5% 11W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.343" Dia x 1.811" L (8.70mm x 46.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | 90 |
| Power (Watts): | 11W |
| Other Names: | OH90J2K2 OH90J2K2-ND |
| Resistance: | 2.2 kOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 90J2K2 , send us a request quote to request 90J2K2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 90J2K2.The price and lead time for 90J2K2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 90J2K2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





