Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 90J27KE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 90J27KE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
90J27KE
| Part No | 90J27KE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 27K OHM 11W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 27 kOhms ±5% 11W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.343" Dia x 1.811" L (8.70mm x 46.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | 90 |
| Power (Watts): | 11W |
| Other Names: | OH90J27KE OH90J27KE-ND |
| Resistance: | 27 kOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 90J27KE , send us a request quote to request 90J27KE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 90J27KE.The price and lead time for 90J27KE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 90J27KE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





