Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8ETX06FP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 8ETX06FP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
8ETX06FP
| Part No | 8ETX06FP |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 8A TO220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 Full Pack |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AC Full Pack |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 8A Through Hole TO-220AC Full Pack |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3V @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | FRED Pt® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Base Part Number: | 8ETX06 |
| Other Names: | *8ETX06FP VS-8ETX06FP VS-8ETX06FP-ND VS8ETX06FP VS8ETX06FP-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 24ns |
Introduce
We can supply 8ETX06FP , send us a request quote to request 8ETX06FP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 8ETX06FP.The price and lead time for 8ETX06FP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 8ETX06FP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





