Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8ETX06-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 8ETX06-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
8ETX06-1
| Part No | 8ETX06-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 8A TO262 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-262 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 8A Through Hole TO-262 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3V @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | FRED Pt® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Base Part Number: | 8ETX06 |
| Other Names: | *8ETX06-1 VS-8ETX06-1 VS-8ETX06-1-ND VS8ETX06-1 VS8ETX06-1-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 24ns |
Introduce
We can supply 8ETX06-1 , send us a request quote to request 8ETX06-1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 8ETX06-1.The price and lead time for 8ETX06-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 8ETX06-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





