Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 85FR681 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 85FR681 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
85FR681
| Part No | 85FR681 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.681 OHM 5W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 681 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±90ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Acrasil® 80 |
| Power (Watts): | 5W |
| Other Names: | OH85FR681 OH85FR681-ND |
| Resistance: | 681 mOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 85FR681 , send us a request quote to request 85FR681 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 85FR681.The price and lead time for 85FR681 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 85FR681.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





