Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 85FR562 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 85FR562 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
85FR562
| Part No | 85FR562 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.562 OHM 5W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 562 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±90ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Acrasil® 80 |
| Power (Watts): | 5W |
| Other Names: | OH85FR562 OH85FR562-ND |
| Resistance: | 562 mOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 85FR562 , send us a request quote to request 85FR562 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 85FR562.The price and lead time for 85FR562 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 85FR562.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





