Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 80FR75 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 80FR75 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
80FR75
| Part No | 80FR75 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.75 OHM 10W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 750 mOhms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±90ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.406" Dia x 1.843" L (10.30mm x 46.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Acrasil® 80 |
| Power (Watts): | 10W |
| Other Names: | OH80FR75 OH80FR75-ND |
| Resistance: | 750 mOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 80FR75 , send us a request quote to request 80FR75 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 80FR75.The price and lead time for 80FR75 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 80FR75.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





