Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 79FR56M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 79FR56M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
79FR56M
| Part No | 79FR56M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 560NH 320MA 610 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance: | 560nH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | 150MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 610 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 320mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 560nH Unshielded Wirewound Inductor 320mA 610 mOhm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 25MHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm) |
| Series: | 79F |
| Q @ Freq: | 35 @ 25MHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | M1359 |
Introduce
We can supply 79FR56M , send us a request quote to request 79FR56M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 79FR56M.The price and lead time for 79FR56M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 79FR56M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





