Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 79FR27M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 79FR27M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
79FR27M
| Part No | 79FR27M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 270NH 380MA 430 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance: | 270nH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | 150MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 430 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 380mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 270nH Unshielded Wirewound Inductor 380mA 430 mOhm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 25MHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm) |
| Series: | 79F |
| Q @ Freq: | 35 @ 25MHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | M1355 |
Introduce
We can supply 79FR27M , send us a request quote to request 79FR27M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 79FR27M.The price and lead time for 79FR27M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 79FR27M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





