Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 60R160XMR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 60R160XMR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
60R160XMR
| Part No | 60R160XMR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 60V 1.6A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Time to Trip: | 11.4s |
| Height - Seated (Max): | 0.850" (21.60mm) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.6A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 90 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.6A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 3.2A |
| Current - Max: | 40A |
| Size / Dimension: | 0.600" Dia x 0.122" T (15.24mm x 3.10mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, 60R |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 220 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | F1994CT |
| Voltage - Max: | 60V |
| Approvals: | cURus, TUV |
Introduce
We can supply 60R160XMR , send us a request quote to request 60R160XMR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 60R160XMR.The price and lead time for 60R160XMR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 60R160XMR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





