Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 60R135XF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 60R135XF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
60R135XF
| Part No | 60R135XF |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 60V 1.35A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Time to Trip: | 9.6s |
| Height - Seated (Max): | 0.780" (19.80mm) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.35A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 120 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.35A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 2.7A |
| Current - Max: | 40A |
| Size / Dimension: | 0.535" Dia x 0.122" T (13.58mm x 3.10mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, 60R |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 300 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | 060R0135 060R0135U 60R135 F1924 F2011 F2011-ND |
| Voltage - Max: | 60V |
| Approvals: | cURus, TUV |
Introduce
We can supply 60R135XF , send us a request quote to request 60R135XF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 60R135XF.The price and lead time for 60R135XF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 60R135XF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





