Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 605SJR00375-T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 605SJR00375-T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
605SJR00375-T
| Part No | 605SJR00375-T |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.00375 OHM 5% 1/2W LBEND |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Strip, L Bend |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 3.75 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Strip, L Bend Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Element |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.551" L x 0.205" W (14.00mm x 5.20mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | 60S |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Other Names: | 605SJR00375T 605SJR00375TR |
| Resistance: | 3.75 mOhms |
| Features: | Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 155°C |
| Composition: | Metal Element |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 605SJR00375-T , send us a request quote to request 605SJR00375-T pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 605SJR00375-T.The price and lead time for 605SJR00375-T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 605SJR00375-T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






