Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 605SJR00200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 605SJR00200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
605SJR00200
| Part No | 605SJR00200 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.002 OHM 5% 1/2W L BEND |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Strip, L Bend |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 2 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Strip, L Bend Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Element |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.551" L x 0.205" W (14.00mm x 5.20mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | 60S |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Other Names: | 605SJR002 605SJR00200BK |
| Resistance: | 2 mOhms |
| Features: | Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 155°C |
| Composition: | Metal Element |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 605SJR00200 , send us a request quote to request 605SJR00200 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 605SJR00200.The price and lead time for 605SJR00200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 605SJR00200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






