Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5TT 2-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5TT 2-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5TT 2-R
| Part No | 5TT 2-R |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.08 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 100A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.201" Dia x 0.787" L (5.10mm x 20.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 5TT |
| Melting I²t: | 29.9 |
| Other Names: | 0654R2000-31 507-1295 5TT2-R 5TT2A-R 5TT2AR 5TT2R |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CE, CSA, cULus, PSE |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2A |
Introduce
We can supply 5TT 2-R , send us a request quote to request 5TT 2-R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5TT 2-R.The price and lead time for 5TT 2-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5TT 2-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 5TT 2-R
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 5TT 1 | Bel | FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1-R | Bel | FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1.25 | Bel | FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1.25-R | Bel | FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1.5-R | Bel | FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1.6 | Bel | FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1.6-R | Bel | FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 10 | Bel | FUSE CERAMIC 10A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 10-R | Bel | FUSE CERAMIC 10A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 100 | Bel | FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 100-R | Bel | FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 125 | Bel | FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 125-R | Bel | FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 160-R | Bel | FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 2 | Bel | FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 2-R | Bel | FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 2.5 | Bel | FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 2.5-R | Bel | FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 200 | Bel | FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 200-R | Bel | FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 250 | Bel | FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 250-R | Bel | FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 3 | Bel | FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 3-R | Bel | FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 3.15-R | Bel | FUSE GLASS 3.15A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 300 | Bel | FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 300-R | Bel | FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 4 | Bel | FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 4-R | Bel | FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 400 | Bel | FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 400-R | Bel | FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 5 | Bel | FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 5-R | Bel | FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 500 | Bel | FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 500-R | Bel | FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 6 | Bel | FUSE CERAMIC 6A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 6-R | Bel | FUSE CERAMIC 6A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 600-R | Bel | FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 7 | Bel | FUSE CERAMIC 7A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 7-R | Bel | FUSE CERAMIC 7A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 700-R | Bel | FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 750 | Bel | FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 750-R | Bel | FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 8 | Bel | FUSE CERAMIC 8A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 8-R | Bel | FUSE CERAMIC 8A 125VAC 5X20MM | RFQ >> |





