Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5TT 10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5TT 10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5TT 10
| Part No | 5TT 10 |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | FUSE CERAMIC 10A 125VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.007 Ohms |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.201" Dia x 0.787" L (5.10mm x 20.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 5TT |
| Melting I²t: | 467 |
| Other Names: | 0654-9100-51 0654-9100-51-ND 0654910051 5TT 10-ND 5TT10 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CE, CSA, PSE, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 10A |
Introduce
We can supply 5TT 10 , send us a request quote to request 5TT 10 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5TT 10.The price and lead time for 5TT 10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5TT 10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 5TT 10
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 5TT 1 | Bel | FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1-R | Bel | FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1.25 | Bel | FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1.25-R | Bel | FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1.5-R | Bel | FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1.6 | Bel | FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 1.6-R | Bel | FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 10 | Bel | FUSE CERAMIC 10A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 10-R | Bel | FUSE CERAMIC 10A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 100 | Bel | FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 100-R | Bel | FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 125 | Bel | FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 125-R | Bel | FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 160-R | Bel | FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 2 | Bel | FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 2-R | Bel | FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 2.5 | Bel | FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 2.5-R | Bel | FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 200 | Bel | FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 200-R | Bel | FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 250 | Bel | FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 250-R | Bel | FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 3 | Bel | FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 3-R | Bel | FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 3.15-R | Bel | FUSE GLASS 3.15A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 300 | Bel | FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 300-R | Bel | FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 4 | Bel | FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 4-R | Bel | FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 400 | Bel | FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 400-R | Bel | FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 5 | Bel | FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 5-R | Bel | FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 500 | Bel | FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 500-R | Bel | FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 6 | Bel | FUSE CERAMIC 6A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 6-R | Bel | FUSE CERAMIC 6A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 600-R | Bel | FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 7 | Bel | FUSE CERAMIC 7A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 7-R | Bel | FUSE CERAMIC 7A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 700-R | Bel | FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 750 | Bel | FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 750-R | Bel | FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 8 | Bel | FUSE CERAMIC 8A 125VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 5TT 8-R | Bel | FUSE CERAMIC 8A 125VAC 5X20MM | RFQ >> |





