Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 577500B00000G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 577500B00000G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
577500B00000G
| Part No | 577500B00000G |
|---|---|
| Manufacturer | Aavid Thermalloy |
| Description | HEATSINK TO-126 VERT MNT SLIP-ON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package Cooled: | TO-126 |
|---|---|
| Attachment Method: | Press Fit, Slide On |
| Length: | 0.520" (13.21mm) |
| Diameter: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Sink TO-126 Aluminum 1.0W @ 30°C Board Level, Vertical |
| Height Off Base (Height of Fin): | 0.320" (8.13mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Width: | 0.780" (19.81mm) |
| Type: | Board Level, Vertical |
| Other Names: | 002573 577500B00000 HS216 |
| Material: | Aluminum |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 12.00°C/W @ 300 LFM |
| Material Finish: | Black Anodized |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | 1.0W @ 30°C |
| Thermal Resistance @ Natural: | 26.00°C/W |
Introduce
We can supply 577500B00000G , send us a request quote to request 577500B00000G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 577500B00000G.The price and lead time for 577500B00000G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 577500B00000G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






