Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 550C372T450DF2B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 550C372T450DF2B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
550C372T450DF2B
| Part No | 550C372T450DF2B |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP ALUM 3700UF 450V SCREW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 23.4 mOhm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 3700µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23.4 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 20.9A @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 5.625" (142.88mm) |
| Voltage - Rated: | 450V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Series: | 550C |
| Ripple Current @ High Frequency: | 34.48A @ 10kHz |
| Other Names: | 338-1765 |
| Capacitance: | 3700µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
Introduce
We can supply 550C372T450DF2B , send us a request quote to request 550C372T450DF2B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 550C372T450DF2B.The price and lead time for 550C372T450DF2B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 550C372T450DF2B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






