Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 550C103M250DF2DS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 550C103M250DF2DS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
550C103M250DF2DS
| Part No | 550C103M250DF2DS |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 10000µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 5.687" (144.45mm) |
| Voltage - Rated: | 250V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Series: | 550C |
| Capacitance: | 10000µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
Introduce
We can supply 550C103M250DF2DS , send us a request quote to request 550C103M250DF2DS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 550C103M250DF2DS.The price and lead time for 550C103M250DF2DS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 550C103M250DF2DS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





