Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30R500UF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 30R500UF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
30R500UF
| Part No | 30R500UF |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 5A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Time to Trip: | 14.5s |
| Height - Seated (Max): | 1.008" (25.60mm) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 5A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.402" (10.20mm) |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 10 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 5A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 10A |
| Current - Max: | 40A |
| Size / Dimension: | 0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, 30R |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 50 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | 30R500 30R500UF-ND F3000 |
| Voltage - Max: | 30V |
| Approvals: | cURus, TUV |
Introduce
We can supply 30R500UF , send us a request quote to request 30R500UF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 30R500UF.The price and lead time for 30R500UF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 30R500UF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





