Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30R500U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 30R500U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
30R500U
| Part No | 30R500U |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 5A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 5A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Time to Trip: | 14.5s |
| Height - Seated (Max): | 1.008" (25.60mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 10A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 5A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.402" (10.20mm) |
| Current - Max: | 40A |
| Size / Dimension: | 0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, 30R |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 50 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | 030R0500 030R0500U 030R500U-ND F2028 |
| Voltage - Max: | 30V |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 10 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply 30R500U , send us a request quote to request 30R500U pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 30R500U.The price and lead time for 30R500U depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 30R500U.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





