Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30R110UU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 30R110UU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
30R110UU
| Part No | 30R110UU |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 1.1A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Time to Trip: | 6.6s |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.1A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 50 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.1A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 2.2A |
| Current - Max: | 40A |
| Size / Dimension: | 0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, 30R |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 170 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | 030R0110 030R0110U 30R110 F2021 |
| Voltage - Max: | 30V |
| Approvals: | cURus, TUV |
Introduce
We can supply 30R110UU , send us a request quote to request 30R110UU pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 30R110UU.The price and lead time for 30R110UU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 30R110UU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





