Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 243NQ080 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 243NQ080 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
243NQ080
| Part No | 243NQ080 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 80V 240A HALFPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | D-67 HALF-PAK |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | HALF-PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 80V 240A Chassis Mount HALF-PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 860mV @ 240A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 6mA @ 80V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Capacitance @ Vr, F: | 5500pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V |
| Other Names: | *243NQ080 |
| Current - Average Rectified (Io): | 240A |
Introduce
We can supply 243NQ080 , send us a request quote to request 243NQ080 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 243NQ080.The price and lead time for 243NQ080 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 243NQ080.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






