Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 243NQ080-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 243NQ080-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
243NQ080-1
| Part No | 243NQ080-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE SCHOTTKY 80V 240A PRM1-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | HALF-PAK |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | PRM1-1 (Half Pak Module) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 80V 240A Chassis Mount PRM1-1 (Half Pak Module) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 860mV @ 240A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 6mA @ 80V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 5500pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V |
| Other Names: | 243NQ080-1SMC |
| Current - Average Rectified (Io): | 240A |
Introduce
We can supply 243NQ080-1 , send us a request quote to request 243NQ080-1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 243NQ080-1.The price and lead time for 243NQ080-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 243NQ080-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






