Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 227TTA063M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 227TTA063M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
227TTA063M
| Part No | 227TTA063M |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP ALUM 220UF 20% 63V AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 754 mOhm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 490mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Voltage - Rated: | 63V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Capacitance: | 220µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 220µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 754 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia x 0.984" L (10.00mm x 25.00mm) |
| Series: | TTA |
| Ripple Current @ High Frequency: | 676.2mA @ 50kHz |
| Other Names: | 1572-1708 227TTA063M-ND |
Introduce
We can supply 227TTA063M , send us a request quote to request 227TTA063M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 227TTA063M.The price and lead time for 227TTA063M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 227TTA063M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






