Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 227TMA050M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 227TMA050M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
227TMA050M
| Part No | 227TMA050M |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP ALUM 220UF 20% 50V THRU HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 904 mOhm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | Bypass, Decoupling |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 220µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 290mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia x 0.827" L (10.00mm x 21.00mm) |
| Series: | TMA |
| Ripple Current @ High Frequency: | 435mA @ 50kHz |
| Capacitance: | 220µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
Introduce
We can supply 227TMA050M , send us a request quote to request 227TMA050M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 227TMA050M.The price and lead time for 227TMA050M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 227TMA050M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





