Buy 227RZM050M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
227RZM050M
Part No 227RZM050M
Manufacturer Illinois Capacitor
Description CAP ALUM 220UF 20% 50V THRU HOLE
Data sheet
ESR (Equivalent Series Resistance):904 mOhm @ 120Hz
Applications:General Purpose
Tolerance:±20%
Package / Case:Radial, Can
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:220µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 904 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size:-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated:50V
Ratings:-
Email:info@shengyuic.com
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:RZM
Capacitance:220µF
Polarization:Polar
Impedance:540 mOhms
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C