Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 227RZM025M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 227RZM025M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
227RZM025M
| Part No | 227RZM025M |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP ALUM 220UF 20% 25V THRU HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.206 Ohm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 220µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.206 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.512" (13.00mm) |
| Voltage - Rated: | 25V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Series: | RZM |
| Capacitance: | 220µF |
| Polarization: | Polar |
| Impedance: | 750 mOhms |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
Introduce
We can supply 227RZM025M , send us a request quote to request 227RZM025M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 227RZM025M.The price and lead time for 227RZM025M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 227RZM025M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





