Buy 227RZM025M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
227RZM025M
Part No 227RZM025M
Manufacturer Illinois Capacitor
Description CAP ALUM 220UF 20% 25V THRU HOLE
Data sheet
ESR (Equivalent Series Resistance):1.206 Ohm @ 120Hz
Applications:General Purpose
Tolerance:±20%
Package / Case:Radial, Can
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:220µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.206 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size:-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated:25V
Ratings:-
Email:info@shengyuic.com
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:RZM
Capacitance:220µF
Polarization:Polar
Impedance:750 mOhms
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C