Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 226PUM050M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 226PUM050M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
226PUM050M
| Part No | 226PUM050M |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP ALUM 22UF 20% 50V THRU HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 7.536 Ohm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 22µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7.536 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 58mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.315" (8.00mm) |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Series: | PUM |
| Ripple Current @ High Frequency: | 87mA @ 10kHz |
| Capacitance: | 22µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply 226PUM050M , send us a request quote to request 226PUM050M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 226PUM050M.The price and lead time for 226PUM050M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 226PUM050M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







