Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 21J300 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 21J300 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
21J300
| Part No | 21J300 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 300 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 300 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia x 0.421" L (4.00mm x 10.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | 20 |
| Power (Watts): | 1W |
| Other Names: | OH21J300 OH21J300-ND |
| Resistance: | 300 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 21J300 , send us a request quote to request 21J300 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 21J300.The price and lead time for 21J300 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 21J300.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





