Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1SS181,LF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1SS181,LF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1SS181,LF
| Part No | 1SS181,LF |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Description | DIODE ARRAY GP 80V 100MA SC59 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SC-59 |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 80V 100mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500nA @ 80V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Anode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 100mA |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V |
| Base Part Number: | 1SS181 |
| Other Names: | 1SS181,LF(B 1SS181,LF(T 1SS181LF 1SS181LF-ND 1SS181LFTR 1SS181S,LF 1SS181S,LF(D 1SS181SLF 1SS181SLF(DTR 1SS181SLF(DTR-ND 1SS181SLFTR 1SS181SLFTR-ND |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4ns |
Introduce
We can supply 1SS181,LF , send us a request quote to request 1SS181,LF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1SS181,LF.The price and lead time for 1SS181,LF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1SS181,LF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






