Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N914BW RHG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N914BW RHG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N914BW RHG
| Part No | 1N914BW RHG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD123F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-123F |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOD-123F |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 75V 150mA (DC) Surface Mount SOD-123F |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 75V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 30 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 4pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 75V |
| Other Names: | 1N914BW RHG-ND 1N914BWRHG |
| Current - Average Rectified (Io): | 150mA (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4ns |
Introduce
We can supply 1N914BW RHG , send us a request quote to request 1N914BW RHG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N914BW RHG.The price and lead time for 1N914BW RHG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N914BW RHG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







