Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N914-TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N914-TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N914-TP
| Part No | 1N914-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 100V 200mA Through Hole DO-35 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 10mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 75V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Base Part Number: | 1N914 |
| Other Names: | 1N914-TPCT |
| Current - Average Rectified (Io): | 200mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4ns |
Introduce
We can supply 1N914-TP , send us a request quote to request 1N914-TP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N914-TP.The price and lead time for 1N914-TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N914-TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







