Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N5189US with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N5189US with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N5189US
| Part No | 1N5189US |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE GEN PURP 500V 3A D5B |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | E-MELF |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | D-5B |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 500V 3A Surface Mount D-5B |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 9A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2µA @ 500V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 500V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 300ns |
Introduce
We can supply 1N5189US , send us a request quote to request 1N5189US pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N5189US.The price and lead time for 1N5189US depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N5189US.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





