Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N486B BK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N486B BK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N486B BK
| Part No | 1N486B BK |
|---|---|
| Manufacturer | Central Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 250V 200MA DO41 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 250V 200mA Through Hole DO-41 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50nA @ 250V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 200°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 250V |
| Other Names: | 1N486B BK-ND 1N486BBK |
| Current - Average Rectified (Io): | 200mA |
Introduce
We can supply 1N486B BK , send us a request quote to request 1N486B BK pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N486B BK.The price and lead time for 1N486B BK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N486B BK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







