Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N483BTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N483BTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N483BTR
| Part No | 1N483BTR |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 80V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 80V 200mA Through Hole DO-35 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 25nA @ 60V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V |
| Base Part Number: | 1N483 |
| Current - Average Rectified (Io): | 200mA |
Introduce
We can supply 1N483BTR , send us a request quote to request 1N483BTR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N483BTR.The price and lead time for 1N483BTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N483BTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







