Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N3595US with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N3595US with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N3595US
| Part No | 1N3595US |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE GEN PURP 4A B-MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SQ-MELF, B |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | B, SQ-MELF |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 4A (DC) Surface Mount B, SQ-MELF |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 200mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1nA @ 125V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Current - Average Rectified (Io): | 4A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 3µs |
Introduce
We can supply 1N3595US , send us a request quote to request 1N3595US pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N3595US.The price and lead time for 1N3595US depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N3595US.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






