Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N3533A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N3533A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N3533A
| Part No | 1N3533A |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE ZENER 43V 500MW DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Zener Diode 43V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 200mA |
| Power - Max: | 500mW |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Impedance (Max) (Zzt): | 130 Ohms |
| Series: | - |
| Base Part Number: | 1N3533 |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 43V |
Introduce
We can supply 1N3533A , send us a request quote to request 1N3533A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N3533A.The price and lead time for 1N3533A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N3533A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






