Buy 16R600GU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
16R600GU
Part No 16R600GU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 6A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Time to Trip:3.3s
Height - Seated (Max):0.673" (17.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max):6A
Email:info@shengyuic.com
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min):10 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:Radial, Disc
Thickness (Max):-
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 6A Ih Through Hole Radial, Disc
Ratings:-
Current - Trip (It):10.2A
Current - Max:100A
Size / Dimension:0.421" L x 0.118" W (10.70mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, 16R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):28 mOhms
Type:Polymeric
Other Names:16R600G F3184
Voltage - Max:16V