Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16R600GPR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 16R600GPR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
16R600GPR
| Part No | 16R600GPR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 6A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 6A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Time to Trip: | 3.3s |
| Height - Seated (Max): | 0.673" (17.10mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 10.2A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 6A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Current - Max: | 100A |
| Size / Dimension: | 0.421" L x 0.118" W (10.70mm x 3.00mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, 16R |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 28 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Voltage - Max: | 16V |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 10 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply 16R600GPR , send us a request quote to request 16R600GPR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 16R600GPR.The price and lead time for 16R600GPR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 16R600GPR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





