Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 15TQ060S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 15TQ060S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
15TQ060S
| Part No | 15TQ060S |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 60V 15A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 60V 15A Surface Mount D2PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 620mV @ 15A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 800µA @ 60V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Base Part Number: | 15TQ060 |
| Other Names: | *15TQ060S VS-15TQ060S VS-15TQ060S-ND VS15TQ060S VS15TQ060S-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 15A |
Introduce
We can supply 15TQ060S , send us a request quote to request 15TQ060S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 15TQ060S.The price and lead time for 15TQ060S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 15TQ060S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





