Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 15TQ060 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 15TQ060 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
15TQ060
| Part No | 15TQ060 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 60V 15A Through Hole TO-220AC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 620mV @ 15A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 800µA @ 60V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Base Part Number: | 15TQ060 |
| Other Names: | *15TQ060 VS-15TQ060 VS-15TQ060-ND VS15TQ060 VS15TQ060-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 15A |
Introduce
We can supply 15TQ060 , send us a request quote to request 15TQ060 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 15TQ060.The price and lead time for 15TQ060 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 15TQ060.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





