Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 100C272JT300X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 100C272JT300X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
100C272JT300X
| Part No | 100C272JT300X |
|---|---|
| Manufacturer | American Technical Ceramics |
| Description | CAP CER 2700PF 300V P90 2325 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Package / Case: | 2325 (5864 Metric) |
| Thickness (Max): | 0.145" (3.68mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Packaging: | Tray |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2700pF ±5% 300V Ceramic Capacitor P90 2325 (5864 Metric) |
| Lead Style: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Temperature Coefficient: | P90 |
| Height - Seated (Max): | - |
| Voltage - Rated: | 300V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm) |
| Series: | ATC 100C |
| Other Names: | 100C272JT300X/36 100C272JT300XC 100C272JT300XC/36 1284-1546 ATC100C272JT300X |
| Capacitance: | 2700pF |
| Features: | High Q, Low Loss, Low ESL, High Voltage |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
Introduce
We can supply 100C272JT300X , send us a request quote to request 100C272JT300X pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 100C272JT300X.The price and lead time for 100C272JT300X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 100C272JT300X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







